Rejestracja na wizyty sąsiedzkie

Kliknij tutaj, by się zarejestrować na wizyty sąsiedzkie, które odbędą się 22.06. w czwartek. Poniżej znajdziesz opisy wizyt.

 

Osiedle Jazdów i Łazienki

Osiedle Jazdów jest pierwszym osiedlem domków fińskich w Warszawie. Zostało zbudowane dla pracowników Biura Odbudowy Stolicy po wojnie. Z racji lokalizacji w centrum Warszawy, w ostatnich latach miejsce to było przedmiotem zainteresowania developerów i zagrożone wyburzeniem. Dzięki zaangażowaniu aktywnych mieszkańców dzisiaj jest ośrodkiem życia społeczno-kulturalnego Warszawy, rotacyjną siedzibą wielu organizacji pozarządowych. O burzliwej historii Osiedla i o tym, czym Osiedle Jazdów jest dzisiaj  opowie Andrzej Górz, jedna z osób najbardziej zaangażowanych w komitecie obrony tego miejsca. Po spotkaniu wybierzemy się na spacer po ogrodach i pałacach Łazienek Królewskich.

Liczba osób: 20
Miejsce spotkania: Hotel 212
Czas: 9:30

Warszawa Żydowska, Warszawa Ukraińska

Podczas spaceru odkryjemy miejsca związane ze społecznością żydowską w Warszawie. Zwiedzimy plac Grzybowski i ulicę Próżną miejsca gdzie teraźniejszość splata się z przeszłością. Zobaczymy gminę żydowską, sklep koszerny i jedyną zachowaną synagogę Nożyków.

Odkryjemy ślady przeszłości i jak pamięć widoczna jest dzisiaj na ulicach Warszawy, także dzięki lokalnym aktywistom; mur getta warszawskiego, budynek szpitala żydowskiego i zachowane kamienice. Poznamy różne formy upamiętnień; pomniki, oznaczenia na chodnikach, instalacje artystyczne, nazwy ulic. Odwiedzimy ważne miejsca pamięci pomnik Umschlagplatz i bunkier przy Miłej.

Po wycieczce można będzie indywidualnie odwiedzić Muzeum Historii Żydów Polskich Polin (wejście w czwartek bezpłatne).

Następnie zapraszamy do Domu Ukraińskiego, gdzie Yulia Lashchuk opowie nam o tym, jak Ukraińcy organizują się i prowadzą wielorakie działania społeczno-kulturalne w dzisiejszej Warszawie i jak działa Dom Ukraiński.

Liczba osób: 20
Miejsce spotkania: Hotel 212
Czas: 9:00

Praga

Temat spaceru: ŚLADAMI WIELOKULTUROWEJ PRAGI
Czas spaceru: 2-3 godziny

Tematem spaceru będzie historia warszawskiej dzielnicy Praga, w szczególności zaś jej dawna wielokulturowość, wynikająca z zamieszkiwania obok siebie ludności polskiej, żydowskiej oraz rosyjskojęzycznej. Dodatkowo w trakcie spaceru poznamy miejsca, które czerpią z tej przeszłości oraz próbują nadać dzielnicy nowy charakter, dodać atrakcyjności po latach niszczenia wielokulturowego dziedzictwa tej części Warszawy. Dowiemy się także w jakim kierunku zmierza rozwój dzielnicy i w jakim stopniu uwzględnia on historię tego miejsca, lokalne tradycje i społeczne potrzeby.

Liczba osób: 20
Miejsce spotkania: Hotel 212
Czas: 9:00

Start: Praga, godz. 10:00
skrzyżowanie al. Solidarności i ul. Jagiellońskiej

Sztuka współczesna w przestrzeni miejskiej

Podczas wycieczki zwiedzimy Park rzeźby na Bródnie, którym opiekuje się jedna z najważniejszych instytucji sztuki współczesnej w Polsce – Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Park Bródnowski, w którym znajdują się prace znajduje się w centrum mieszkalnej dzielnicy powstałej w latach 60. w technice wielkiej płyty. Park powstał z inicjatywy mieszkającego na Bródnie artysty – Pawła Althamera, a parkowa kolekcja składa się z prac ważnych polskich i zagranicznych artystek i artystów m.in. Ai Wei-Weia, Moniki Sosnowskiej, Rikrita Tiravaniji czy Susan Philipsz. Później przemieścimy się tramwajem w kierunku starego miasta i traktem królewskim przejdziemy w kierunku ronda de Gaulle’a, gdzie stoi najsłynniejsza warszawska palma – praca Joanny Rajkowskiej, która obrosła w wiele miejskich legend.

Liczba osób: 20
Miejsce spotkania: Hotel 212
Czas: 9:30

Wycieczka dla zbieraczy historii

Wycieczka dla tych, którzy lubią grzebać w bebechach historii, ale niekoniecznie czytając dokumenty, tylko rozmawiając z ludźmi. Odwiedzimy Dom Spotkań z Historią, a przede wszystkim prowadzone w nim Archiwum Historii Mówionej, największy w Polsce zbiór relacji świadków historii (ponad 5 tys. nagrań). Maria Buko z DSH opowie nam o tym, jak się zbiera i przechowuje takie wywiady. Magda Lapshin i Marcin Jarząbek ze Stowarzyszenia Genius Loci – Duch Miejsca opowiedzą o projektach historii mówionej (oral history), w jakich brali udział. A także o tym, jak prowadzi się archiwum społeczne w Internecie – takie, w którym zdjęcia, dokumenty i relacje zbierają nie instytucje państwowe, ale mieszkańcy jednej dzielnicy.

Liczba osób: 10
Miejsce spotkania: Hotel 212
Czas: 9:30

Najciekawsze Miejsca Aktywności Lokalnej w Warszawie

Jak angażuje się społeczność sąsiedzka w różnych dzielnicach Warszawy? Jak miasto wspiera takie oddolne działania mieszkańców? Czym zajmuje się warszawskie Centrum Komunikacji Społecznej? Co się dzieje w najciekawszych Miejscach Aktywności Lokalnej w Warszawie? Na te i inne pytania znajdą odpowiedź uczestnicy wycieczki po wybranych najciekawszych Miejscach Aktywności Lokalnej (MAL) w Warszawie – Trzy Pokoje z Kuchnią, Dwa Jelonki, Samogłoska. Spotkamy się i porozmawiamy z ich koordynatorami i mieszkańcami Warszawy oraz z przedstawicielem warszawskiego Centrum Komunikacji Społecznej.

Liczba osób: 20
Miejsce spotkania: Hotel 212
Czas: 9:00

Od Centrum do Starówki: Warszawa w pigułce

Razem z przewodnikiem przejdziemy się od Pałacu Kultury, gdzie opowiemy, jak te miejsca wyglądały dawniej i dzisiaj i jak zmieniała się Warszawa, przez Plac Grzybowski (żydowska część Warszawy), a następnie reprezentacyjną częścią Warszawy (Plac Piłsudskiego) do Starego Miasta. O historii miasta opowiadać będzie Piotr Hummel. Po wycieczce oprowadzanej zrelaksujemy się na Powiślu, nad Wisłą, w okolicach Centrum Kopernika, po drodze oglądając Bibliotekę Uniwersytetu Warszawskiego.

Liczba osób: 20
Miejsce spotkania: Hard Rock Cafe, Złote Tarasy, Centrum Warszawy, ul. Emilii Plater
Czas: 10:00